تاریخچه کیش - تور کیش

تاریخچه کیش

تاریخچه کیش

تاریخچه کیش

این شرایط تا سال 249 هجری قمری ادامه یافت تا اینکه در این سال یکی از ایرانیان اهل ری، تمامی جزایز خلیج فارس و بحرین از جمله جزیره کیش را تحت تسخیر خود درآورد. از دوران حکومت آل بویه، کیش دوباره به حکومت ایرانیان بازگشت. در دوره سلجوقیان کیش تبدیل به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس شد. در طول تاریخ مورخان زیادی از جمله ابن خرداد، ابن بطوطه و یاقوت حمودی یا به کیش سفر کردند و یا در مورد زیبایی و شکوفایی آن نوشتند. سعدی شاعر و فرزانه بزرگ ایرانی نیز در آثار خود دو مرتبه از کیش و سفر به آن یاد کرده است. از سال 912 پرتغالی ها جزیره کیش را مانند جزیره هرمز تسخیر کردند و سرانجام در سال 1031 امام قلی خان، سپهسالار شاه عباس موفق شد خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آنها را فتح کند و پس از آن کیش بعنوان یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس شناخته شد. پس از آن و تا اواسط دهه 40 نیز کیش، مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بود تا اینکه با ورود مروارید ژاپن به بازار ایران به تدریج مروارید این منطقه اهمیت خود را از دست داد و به همراه آن کیش نیز کمتر مورد توجه قرار گرفت. در سال 1349 هیاتی از کارشناسان خارجی و داخلی جزیره کیش را مورد بازدید قرار دادند و با توجه به سواحل زیبا و آب شفاف دریا و مناظر بسیار چشم نواز، آن را بعنوان مرکز توریستی تجاری بین المللی انتخاب کردند. از آن پس جزیره کیش توسعه پیدا کرد و تمام زیر ساخت های لازم برای گردشگری از جمله فرودگاه، هتل و نمایشگاه بین المللی در آن ساخته شد. در سال 1372 و با تصویب هیات دولت، جزیره کیش تبدیل به منطقه آزاد تجاری صنعتی شد و از آن پس گامی نو در جهت توسعه گردشگری و تجارت این جزیره برداشته شد و سالانه مسافران زیادی را از داخل و خارج کشور در خود جای داد. جزیره کیش هم اکنون توسط سازمان منطقه آزاد اداره می گردد.
4.4327

کیش از نظر مفهوم لغوی به معنای تیردان یا ترکش است. این نام به این دلیل برای کیش انتخاب شده است که وقتی مردم بر روی بلندی های اطراف می ایستادند، جزیره کیش را مانند تیری که در ترکش باشد می دیدند. در زمان هخامنشیان، اشکانیان و همچنین ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایران قرار داشته است و با گسترش اسلام بدست امویان قرار گرفت.این شرایط تا سال 249 هجری قمری ادامه یافت تا اینکه در این سال یکی از ایرانیان اهل ری، تمامی جزایز خلیج فارس و بحرین از جمله جزیره کیش را تحت تسخیر خود درآورد. از دوران حکومت آل بویه، کیش دوباره به حکومت ایرانیان بازگشت. در دوره سلجوقیان کیش تبدیل به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس شد. در طول تاریخ مورخان زیادی از جمله ابن خرداد، ابن بطوطه و یاقوت حمودی یا به کیش سفر کردند و یا در مورد زیبایی و شکوفایی آن نوشتند. سعدی شاعر و فرزانه بزرگ ایرانی نیز در آثار خود دو مرتبه از کیش و سفر به آن یاد کرده است.

از سال 912 پرتغالی ها جزیره کیش را مانند جزیره هرمز تسخیر کردند و سرانجام در سال 1031 امام قلی خان، سپهسالار شاه عباس موفق شد خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آنها را فتح کند و پس از آن کیش بعنوان یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس شناخته شد. پس از آن و تا اواسط دهه 40 نیز کیش، مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بود تا اینکه با ورود مروارید ژاپن به بازار ایران به تدریج مروارید این منطقه اهمیت خود را از دست داد و به همراه آن کیش نیز کمتر مورد توجه قرار گرفت.

در سال 1349 هیاتی از کارشناسان خارجی و داخلی جزیره کیش را مورد بازدید قرار دادند و با توجه به سواحل زیبا و آب شفاف دریا و مناظر بسیار چشم نواز، آن را بعنوان مرکز توریستی تجاری بین المللی انتخاب کردند. از آن پس جزیره کیش توسعه پیدا کرد و تمام زیر ساخت های لازم برای گردشگری از جمله فرودگاه، هتل و نمایشگاه بین المللی در آن ساخته شد. در سال 1372 و با تصویب هیات دولت، جزیره کیش تبدیل به منطقه آزاد تجاری صنعتی شد و از آن پس گامی نو در جهت توسعه گردشگری و تجارت این جزیره برداشته شد و سالانه مسافران زیادی را از داخل و خارج کشور در خود جای داد. جزیره کیش هم اکنون توسط سازمان منطقه آزاد اداره می گردد.

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری تماس لحظه آخری