ارائه گزارش عملکرد منطقه آزاد کیش درسال 95 به رییس جمهور - تور کیش

ارائه گزارش عملکرد منطقه آزاد کیش درسال 95 به رییس جمهور

ارائه گزارش عملکرد منطقه آزاد کیش درسال 95 به رییس جمهور

ارائه گزارش عملکرد منطقه آزاد کیش درسال 95 به رییس جمهور

‌ به گزارش روابط عمومی وامورببین الملل سازمان منطقه آزاد کیش در نشست مسئولان ومدیران عامل مناطق آزاد با رییس جمهور کشورمان که درانزلی برگزار شد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گزارشی از عملکرد خود وتیم مدیریتی اش درسه سال ونیم گذشته به دکتر روحانی ارائه کرد.

رکورد 105 میلیون دلاری صادرات محصولات تولیدی کیش در پی افزایش 72 واحد صنعتی

دکتر مونسان دراین گزارش با اشاره به رشد ارزش صادرات محصولات تولید شده در جزیره کیش به عنوان دستاوردی ارزشمند گفت: رکورد 105 میلیون دلاری صادرات محصولات تولیدی این جزیره را در مسیر دستیابی به اهداف پیش بینی شده برای مناطق آزاد در راستای منویات مقام معظم رهبری درخصوص سیاستهای اقتصاد مقاومتی قرار داده است.

وی افزود: رشد 117 درصدی ارزش صادرات جزیره کیش شاهدی بر این ادعاست که در طول سه سال گذشته ارزش صادرات محصولات تولیدی جزیره کیش از 48.4 میلیون دلار در سال 91 به 105 میلیون دلار درسال 94 رسیده است. در سال 92 سازمان منطقه آزاد کیش موفق شد ارزش صادرات خود را به رقم 54.7 میلیون دلار افزایش دهد روند افزایش ارزش صادرات با شیبی تند در سال 93 به رقم 81.4 میلیون دلار صعود کرد و در سال94 این رقم به 105 میلیون دلار افزایش یافت.

وی ادامه داد : در بخش واردات درسال 92 میزان واردات جزیره کیش 559 میلیون دلار بود که کاهش میزان واردات جزیره کیش ازدستاوردهای مهم درمسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است. در سال 93 این رقم به 508 میلیون دلار کاهش یافت و در سال 93 رقم واردات جزیره کیش با تنزل 19 درصدی در مقایسه با سال 92 به 452 میلیون دلار کاهش یافت.

دکتر مونسان گفت: مقایسه آمار صادرات کیش در سال 94 که رقم 105 میلیون دلار است با آمار 452 میلیون دلاری واردات در همین سال نشان می دهد ارزش واردات کیش 4 برابر ارزش صادرات محصولات تولیدی در سال گذشته است در حالی که درسال 92 این اختلاف بین ارزش واردات نسبت به صادرات 10 برابر بود. ارزش صادرات محصولات تولیدی جزیره کیش در نه ماهه نخست سال 95 به بیش از 102 میلیون دلار رسیده است .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: رسیدن به تراز مثبت تجاری برنامه ای است که سازمان منطقه آزاد کیش در طول سه سال گذشته با تمرکز بر جذب سرمایه های صنعتی و تولیدی در پیش گرفت و گام بزرگی دراین راستا برداشت هرچند تا رسیدن به سرمنزل مقصود راه دشواری پیش روست اما این موفقیت ارزشمند که مرهون تلاش سه ساله ونیم تیم مدیریتی منطقه آزاد کیش است نشان می دهد با برنامه ریزی منسجم و هدفمند جزیره کیش در آینده نزدیک می تواند الگویی موفق برای دستیابی به توسعه اقتصادی باشد.

** افزایش 51 درصدی سهم گردشگری، در سبد سرمایه گذاری غیر صنعتی کیش، دستاوردی ارزشمند

مونسان تصریسح کرد : جزیره کیش براساس ماموریت محوله از سوی دولت، منطقه آزاد تجاری و گردشگری است. در طول سه سال گذشته مسئولان، کارشناسان و مشاوران جزیره کیش با بررسی همه جانبه برای اصلاح ساختار سرمایه گذاریهای کیش اقدام کردند. خلاء سرمایه گذاری دربخش های گردشگری و تولیدی که مهمترین ماموریت جزیره کیش به عنوان نخستین منطقه آزاد کشوراست بزرگترین سد درمسیر توسعه این منطقه آزاد بود.

وی با بیان اینکه تیم مدیریتی سازمان منطقه آزاد کیش از بدو ورود درسال 92 با واقعی کردن قیمت عرضه زمین علاوه بر حذف واسطه ها و رانت در این بخش نسبت به حفظ این اراضی به عنوان سرمایه ای برای آینده این جزیره اقدام کرد ه است افزود: در سال 91 میزان واگذاری زمین در جزیره کیش 970 هزار مترمربع بود که با سیاستهای اجرایی سازمان منطقه آزاد کیش در سال 94 به 82 هزار مترمربع رسید در حقیقت واقعی شدن قیمت واگذاری زمین ضمن کاهش 91 درصدی میزان واگذاری و حفظ این منبع ارزشمند در طول سه سال گذشته ارزش افزوده ای معادل 130 درصد برای کیش به همراه داشته است.

مونسان گفت: سازمان منطقه آزاد کیش همزمان با حمایت و تسهیل شرایط برای سرمایه گذاران در بخش های صنعتی، گردشگری، زیر ساختی و خدماتی نسبت به اصلاح ترکیب پروژه های سرمایه گذاری در این جزیره اقدام کرد. به طوریکه سهم کاربریهای تفریحی و ‌گردشگری در سبد واگذاری اراضی در سه سال گذشته به بیش از 50 درصد افزایش یافته است. این سیاست هوشمندانه باعث شد انگیزه کار برای سرمایه گذاران صنعتی، تولیدی، خدماتی وگردشگری افزایش یابد.

وی اظهار کرد: با پشتوانه حمایت مسئولان در طول سه سال ونیم گذشته حجم سرمایه گذاریهای غیرصنعتی کیش با اجرای 62 پروژه به رقم 65 هزار و200 میلیارد ریال رسید و سبد سرمایه گذاری کیش با تحولی بزرگ روبرو شد و سهم سرمایه گذاریهای گردشگری در جزیره کیش 51 درصد و سرمایه گذاری در حوزه مسکونی 27 درصد شد.

** جذب 14 هزار میلیارد ریال سرمایه در قالب 69 طرح صنعتی

علی اصغر مونسان با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد کیش در پی منویات ارزنده مقام معظم رهبری در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مبنی براصلاح ساختار در آمدی و ایجاد در آمدهای پایدار رویکردی جدید را در واگذاری های خود دنبال کرد که حمایت از سرمایه گذاران، حفظ منابع و ایجاد ارزش افزوده در اراضی منطقه آزاد کیش نیز در آن دیده شده بود گفت: در این برنامه اراضی کیش به سه صورت استیجاری، مشارکتی و قطعی واگذار می شوند. با اجرای این طرح میزان واگذاری قطعی زمین در سبد سرمایه گذاریهای سازمان از 80 درصد به 36 درصد کاهش یافت و مشارکت با سرمایه گذاران در اجرای پروژه ها وکسب درآمد از ارزش افزوده ناشی از آن جایگزین در آمد حاصل از فروش زمین خام برای این منطقه آزاد شد.

وی افزود: نکته مثبت در این طرح واگذاری استیجاری زمین با قیمت های حمایتی به سرمایه گذاران و کار آفرینان در حوزه خدمات صنعتی و صنایع کوچک است به همین منظور با ایجاد شهرک صنعتی شماره شش قطعات کوچک زمین برای فعالیت صنایع کوچک به سرمایه گذاران با قرار دادهای استیجاری و هزینه های پایین واگذار شده است. ایجاد فرصت برای جوانان، اشتغال آفرینی، جذب شرکت های داشن بنیان و حمایت از کارافرینان ثمره ارزشمند اجرای این طرح است.

مونسان گفت: شهرک شماره شش صنعتی کیش نمونه بارز اجرای این طرح است که به شهرک خدمات صنعتی و پشتیبان تبدیل شده است. این شهرک دارای 94 قطعه زمین 120 تا 2300 متری است و با توجه به استقبال خوب از واگذاری قطعات این شهرک درحال آماده سازی شهرک صنعتی شماره هفت هستیم.

وی ادامه داد: با اجرای این سیاستها 69 طرح صنعتی با سرمایه گذاری 14000 میلیارد ریال در سه سال گذشته جذب شده که رشد 17.6 در صدی را برای جزیره کیش به همراه داشته است. همچنین در طول سه سال گذشته 72 واحد تولیدی و خدمات صنعتی به بهره برداری رسیده و یا فعال شده است.

** رشد بی سابقه فعالیت شرکت های بین المللی درکیش

مونسان با بیان اینکه از ابتداي آغاز فعاليت اداره ثبت شرکت ها در منطقه آزاد کیش تاكنون حدود ١٠ هزار و900 شركت در كيش ثبت شده اند  گفت : در سه سال گذشته 2773 شركت در كيش ثبت شده اند كه از اين تعداد 2631 شركت ايراني،57 شركت خارجي و 85 شركت مالكيت مشترك ايراني، خارجي دارند.

وی افزود: افزايش ثبت شركت هاي خارجي از هشت شركت در سال ٩٢ به ٢٧ شركت درسال ٩٤ و ثبت 15 شركت در شش ماهه نخست امسال بيانگر بهبود فضاي كسب و كار و رونق در بخش بين الملل در اين جزيره است.

** شفاف سازی اولویت اقتصادی کیش در سه سال گذشته

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: ایجاد درگاه خدمات دولت الکترونیک و پنجره واحد اقتصادی یکی از مهمترین برنامه های سازمان منطقه آزاد کیش برای دستیابی به شفافیت و سلامت اقتصادی و تسهیل امور فعالین اقتصادی در سه سال گذشته بوده است. شفاف سازی فرآیندها محصول ارزشمند الکترونیکی شدن فرآیندها در جزیره کیش است. معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش با ایجاد سه سامانه ثبت در خواست های سرمایه گذاری، صدور مجوز اقتصادی و ثبت اظهار نامه گمرکی امکان انجام فرآیندها به صورت الکترونیکی را برای متقاضیان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

به گفته مونسان ثبت شرکت ها سامانه جدیدی است که اجرایی شده است  و تسریع، تسهیل و سلامت اقتصادی از مزایای راه اندازی این سامانه ها است.

**‌رشد 86 درصدی جذب سهمیه کالاهای مشمول تبصره جذب با توسعه امکانات بندری کیش

علی اصغر مونسان در ادامه تبیین کرد: دولت برای تامین نیازهای داخلی کشور ناگزیر به واردات برخی کالاها است. مسیرهای ورود این کالاها بنادر و گمرکات مرزی کشور است که بر اساس مصوبه دولت برای مناطق آزاد سهمی از واردات این کالاها در نظر گرفته شده است. با توسعه زیر ساخت های بندرگاهی و تسهیل فرآیندهای گمرکی و اداری در سال گذشته 69 میلیون دلار از این واردات که در بودجه کشور نیز دیده شده و مشمول تبصره جذب شده از بندر تجاری کیش وارد شده است که در مقایسه با سال 91 رشد 86 درصدی داشته است.

وی گفت: با جذب این میزان از واردات کشور از طریق منطقه آزاد کیش، این منطقه از طریق تسهیل امور به یاری سایر بنادر و مبادی ورودی کشور آمده و علاوه بر این موجب رونق اقتصادی وکسب در آمد برای فعالین اقتصادی و منطقه شده است.

** دستیابی به افزایش صادرات در پی اصلاح ساختار سرمایه گذاریها و نحوه واگذاری اراضی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش: زنجیره تحول اقتصادی جزیره کیش با اصلاح قیمت و نحوه واگذای اراضی کیش آغاز و باعث ترغیب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاریهای صنعتی و گردشگری در کیش شد. این موضوع باعث اصلاح ترکیب سرمایه گذاری در کیش و افزایش سهم سرمایه گذاریهای تولیدی و صنعتی شد. با افزایش واحدهای صنعتی میزان تولید محصولات افزایش یافت و در پی آن رشد صادرات را در پی داشت. حصول این نتایج ارزشمند اقتصادی حاصل برنامه ای دشوار بود که در سایه سیاستهای ارزشمند رهبر معظم انقلاب و تاکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی در دولت تدبیر و امید در کیش محقق شد.

** جزیره کیش پیشگام در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد

دکتر مونسان گفت: بر اساس سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و برنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت، افزایش 30 درصدی تولید و صادرات، افزایش 30 درصدی صادرات مجدد و ایجاد مراکز ارتقاء و انتقال فناوری و تکنولوژی به عنوان اهداف مناطق آزاد در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جاری تعیین شده است.

وی افزود: در بخش افزایش تولید وصادرات جزیره کیش در10 ماه نخست سال 95 با افزایش 111 درصدی صادرات محصولات تولیدی که بخش عمده آن در زمینه محصولات پزشکی، دارویی، نفتی و آرایشی و بهداشتی و صادرات این تولیدات به کشورهای منطقه و آسیای میانه است بیش از سه ونیم برابر میزان پیش بینی شده افزایش داشته است. در بخش صادرات مجدد نیز جزیره کیش بر اساس تاکیدات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ده ماهه نخست سال جاری بیش از 44 در صد افزایش صادرات مجدد داشته است.

 مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در زمینه ایجاد مراکز ارتقاء و انتقال فناوری و تکنولوژی نیز گفت: جزیره کیش با راه اندازی مرکز ارتقاء و انتقال تکنولوژیهای تولید و ساخت تجهیزات صنعت نفت و تکنولوژیهای تولید و مرکزرشد بین المللی فناوری سلامت دو گام بزرگ برای توسعه صنایع دانش بنیان برداشته است.

ايجاد اولين باند استاندارد هواپيماهاي پهن پيكر كشور در جزيره كيش

دکتر مونسان گفت: فرودگاه کیش به عنوان مهمترین مبداء ورودی در افزایش رضایتمندی گردشگران اين منطقه نقش موثري دارد. در همین راستا از ابتداي فعاليت دولت تدبير و اميد توسعه زیر ساخت ها، امکانات و خدمات فرودگاهی و دستیابی به استانداردهای بین المللی در دستور کار سازمان منطقه آزاد كيش قرار گرفت. تعريض، بهسازي و روكش باند جنوبي به طول تقريبي 4 كيلومتر كه با هدف ساخت و آماده سازي نخستين باند استاندارد كشور براي فرود هواپيماهاي پهن پيكر ايرباس A380 اجرايي شد جزيره كيش را در بين ساير مقاصد گردشگري منطقه متمايز كرده است.

ساخت دومين پايانه بزرگ فرودگاهي كشور در جزيره كيش

وی افزود: پايانه مسافری فرودگاه بین المللی کیش با ظرفيت پذيرش سالانه چهار و نيم ميليون مسافر كه پس از پايانه فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران، دومین پايانه بزرگ کشور خواهد بود كه مراحل ساخت و تجهيز آن تا نيمه اول سال 96 به پايان مي رسد. اين پايانه جدید در زميني به مساحت 1861 متر مربع ساخته شده كه شامل فضاهای عمومی، گمرک خروجی و ورودی، کریدورها، کنترل گذرنامه، رستوران و نمازخانه ها و موتور خانه بوده و در مجموع 41 هزار و822 متر مربع زیر بنا دارد. ساخت 6 پل هوایی انتقال مسافر به هواپیما از امکانات این پايانه است كه بزرگترين سالن يكپارچه پروازهاي داخلي بوده و تاکنون با بيش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی، مراحل زير ساختي آن تكميل شده است. گفتني است كه طبق طرح جامع كيش اين پايانه جديد مسافري فرودگاه بين المللي كيش تا 20 سال نياز جزيره را براي ارائه خدمات مطلوب در بالاترين حد استانداردهاي بين المللي به گردشگران تامين خواهد كرد.

بندرگاه كيش

مونسان درادامه گفت: ارتقاء زیر ساخت های بندرگاهی در جزیره کیش از جمله اقداماتی است که در سه سال گذشته به عنوان یکی از عوامل موثر در توسعه اقتصادی جزیره مد نظر بوده است. تا چند سال گذشته با وجود ساخت اسکله دوازده هزار تنی، بدليل عمق چهار متري حوضچه امكان پهلو گيري کشتی های بزرگ در بندرگاه كيش ميسر نبود كه اين امر روند صادرات و واردات و فعاليت هاي گسترده بازرگاني را با مشكل مواجه مي ساخت. در سه سال ونیم گذشته با استفاده از بزرگترین لایروب کشور حوضچه بندرگاه كيش لايروبي شده و عمق این منطقه به منهای ده متر رسید تا شناورهای پانزده هزار تن نيز بتوانند در بندرگاه کیش پهلو بگيرند.

تاسيس اسکله35 هزار تنی گامي مهم در ارتقاء خدمات بندرگاه كيش

وی افزود: پس از تكميل اسكله 12 هزار تني سازمان منطقه آزاد كيش عمليات ساخت اسكله 35 تني را در شهريور سال 93 آغاز كرد تا پس از تکمیل این طرح امکان پهلو گیری شناورهای تا 35 هزار تن در بندرگاه کیش میسر شود. اسكله 35 هزار تني به طول350 متر در ضلع غربی حوضچه شرقی واقع شده و براي ساخت آن حوضچه تا منفی 13 متر لايروبي مي شود.

40  ميليارد تومان كاهش هزينه در عمليات توسعه اي بندرگاه كيش

دکتر مونسان با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد كيش در روند اجراي دو طرح عمراني اسكله 35 هزار تني و اسكله هاي رو رو و در توقف كوتاه عمليات ساخت توسط پيمانكار موفق شد تا با بهره گيري از مشاوره مهندسي ارزشي در زمينه بررسي دقيق و اعلام هزينه هاي كارشناسي ساخت و بهينه سازي روند اجراي طرح، هزينه هاي ساخت را به ميزان 40 ميليارد تومان كاهش دهد گفت: تغيير سازه هاي پست اسكله رو رو و جايگزيني سازه هاي بتني با توجه به احتمال ميزان بالاي خوردگي اسكله هاي مكانيزه در شرايط جغرافيايي كيش، تغير شرايط اجراي طرح و الزام پيمانكار به تامين كامل مصالح مطابق با برنامه زمان بندي شده از جمله مواردي بود كه به كمك مشاوران مهندسي ارزشي محقق شد.

انبارهاي كانتينري

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین در مسیر توسعه بندرگاه کیش از احداث انبار کانتینری بندر تجاری اين منطقه با وسعت 8 هکتار در دو زون A وB هر یک به مساحت تقریبی سه و پنج هکتار خبرداد وافزود: این انبار به گونه اي طراحی شده که به طور متوسط گنجایشTEU4000 را دارا است. برای ساخت انبار کانتینری بندرگاه تجاری کیش 45 هزار متر مکعب عملیات خاکی، 39 هزار متر مکعب کارهای بتنی و 81 هزار متر مربع بلوک بتني اجرا می شود.

هدف از ساخت این انبار کانتینری تسهیل ورود کالا، افزایش حجم کالاهای کانتینری، امکان استفاده از ظرفیت هایترانشیپ، امکان استفاده از ظرفیت های صادرات و واردات و ایجاد بستری مناسب برای بازرگانان جهت انبار کالاها و همچنین تثبیت بستر و زیباسازی پس کرانه های بندر است که پس از اجرای کامل این پروژه، افقی روشن در راستای دپوی انواع کالا از مسیرهای مختلف در حاشیه خلیج فارس به جزیره کیش فرا روي منطقه گشوده خواهد شد .

تامين روشنايي، اجرای عملیات آبرسانی و برق رسانی، ایجاد سیستم اعلام و اطفاء حریق، ساختمان جدید گمرک بندرگاه کیش، محوطه سازی در گمرک کیش بخشی از اقدامات انجام شده در بندرگاه منطقه آزاد تجاري – صنعتي كيش است. همچنين از طرح هاي عمراني كه در راستاي طرح جامع بندرگاه اجرا شده است مي توان به اجراي سيستم حفاظت كاتديك اسكله هاي بندر تجاري به عنوان روشي پيشرفته جهت جلوگيري از خوردگي فلزات، احداث دايك پيراموني بندر تجاري از طريق استحصال و استفاده از مصالح لايروبي به مساحت 14 هكتار، تعريض دايك ساحلي، ساخت اسكله سنگي و لايروبي حوضچه و ترميم اسكله بندرگاه تداركاتي چارك اشاره كرد.

جهش 3 و نيم برابري ظرفيت توزيع برق در جزيره كيش

مونسان تامين برق مورد نياز ساكنان و گردشگران جزيره كيش را بعنوان يكي از عمده ترين مشكلات اين منطقه از ابتداي فعاليت دولت تدبير اميد دانست که در دستور كار سازمان منطقه آزاد كيش قرار گرفت و در نهايت شبكه توزيع و انتقال برق در جزيره كيش در اين مدت بيش از سه و نيم برابر توسعه يافت. شبكه توزيع برق در اين منطقه آزاد كه تا نيمه اول سال 92 با 40 كيلومتركابل 132 كيلوولت، روشنايي بخش هاي مسكوني، تجاري و گردشگري را تامين مي كرد در مدت سه سال ونیم گذشته با افزايش متراژ كابل هاي توزيع به 141 كيلومتر كابل 132 كيلو ولت، رشد سه و نيم برابري را تجربه كرده است.

رشد 75 درصدي ظرفيت توليد برق در كيش

وی تصرسح کرد: با تامين زير ساخت ها و تاسيس نيروگاه شماره 2 كيش، مجموع ظرفيت توليد عملي برق كه در سال 92 حدود 137مگاوات بود تا پايان سال 95 به 240 مگاوات خواهد رسيد كه رشد 75 درصدي را نشان مي دهد. ساخت نيروگاه شماره 2 يكي از عمده ترين طرحهاي عمراني و توسعه اي بود كه افزايش توان توليد برق در جزيره كيش را ممكن ساخت. عمليات تاسيس اين نيروگاه در زميني به مساحت 50 هزار متر مربع از تير93 آغاز شده است و در برنامه عملكرد اين نيروگاه تامين آب و برق ساكنان و گردشگران كيش تا سال 97 پيش بيني شده است. اين نيروگاه در مجموع با توليد عملي 55 مگاوات برق و 6 هزار متر مكعب آب شيرين علاوه بر تامين انرژي مورد نیاز شهروندان وپروژه ها درحال حاضر، نیاز پروژه های جنوب وغرب جزیره را تاسالهای آتی تامین می کند.

افزايش بيش از يك و نيم برابري ظرفيت توليد آب شيرين در كيش

دکتر مونسان گفت: با تكميل زير ساخت ها و توسعه امكانات استحصال آب شيرين از دريا و ذخيره سازي آب شرب جزيره كيش، ظرفيت توليد آب شيرين در سه سال گذشته بيش از يك و نيم برابر شده است. ظرفيت توليد آب شيرين در جزيره كيش كه در سال 92 در هر شبانه روز 21 هزار متر مكعب بود با افزايش 67 درصدي تا سال 95 به 35 هزار متر مكعب رسيده است.

تصفیه خانه ده هزار مترمکعبی کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تشریح کرد: با افتتاح فاز اول تصفیه خانه شمال جزیره کیش 9 هزار متر مکعب از آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز کیش توسط این تصفیه خانه تامین شد که با بهره برداری از فاز دوم این میزان به 13 هنزار متر مکعب افزایش می یابد.

وی افزود: فاز دوم تصفیه خانه کیش با اعتباری بالغ بر50 میلیارد ریال در فضایی به وسعت پنج هکتار و با ظرفیت 10 هزار متر مکعب ساخته می شود. تکمیل وبهره برداری از این پروژه سالانه 18 میلیارد تومان صرفه جویی برای جزیره کیش به همراه دارد.

توسعه هندورابی به عنوان جزیره پاک با رویکرد حفظ محیط زیست

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به آغاز توسعه جزیره هندورابی در سال 93 با دستور رییس جمهور گفت: سازمان منطقه آزاد کیش توسعه این جزیره را بر محور حفظ محیط زیست بکر و طبیعت پاک هندورابی در دستور کار قرارداده است. با اقدامات انجام شده فرودگاه هندورابی با هدف بر قراری پروازهای سبک آماده افتتاح است وتاکنون چندین پرواز آزمایشی نیز دراین فرودگاه انجام شده است. موج شکن وبندرتدارکاتی هندورابی نیز آماده بهره برداری است.

رشد 8 درصدی ورود گردشگر به کیش از سال 92

دکتر مونسان همچنین با اشاره به رشد گردشگری کیش گفت: گردشگری کیش از سال 92 تاکنون رشد سیزده در صدی داشته است. این در حالیست که فضای گردشگری کشور متاثر از فضای اقتصادی است و در شرایطی که برخی نقاط گردشگری کشور رشد منفی داشتند جزیره کیش شاهد رشد13درصدی آمارهای گردشگری بود.

وی با اشاره به رونق گردشگری کیش درنوروز گذشته گفت: با وجود اینکه جزیره کیش سال گذشته نوروز پررونقی را پشت سرگذا شت امسال هم شاهد افزایش آمارها درمقایسه با پارسال هستیم که تداوم هرساله این روند روبه رشد حاکی از موفقیت برنامه های گردشگری کیش در افزایش انگیزه های سفر و جایگزینی این جزیره به جای مقاصد خارجی است.

گفتنی است در این نشست که محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور، معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و سخنگوی دولت و حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور نیز حضور داشتند اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد کشور گزارشی از روند فعالیت ها، اقدامات و عملکرد سال 95 را به رییس جمهور ارائه کردند.5.0450
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گزارش عملکرد خود را به دکتر روحانی ارائه کرد.

‌ به گزارش روابط عمومی وامورببین الملل سازمان منطقه آزاد کیش در نشست مسئولان ومدیران عامل مناطق آزاد با رییس جمهور کشورمان که درانزلی برگزار شد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گزارشی از عملکرد خود وتیم مدیریتی اش درسه سال ونیم گذشته به دکتر روحانی ارائه کرد.

رکورد 105 میلیون دلاری صادرات محصولات تولیدی کیش در پی افزایش 72 واحد صنعتی

دکتر مونسان دراین گزارش با اشاره به رشد ارزش صادرات محصولات تولید شده در جزیره کیش به عنوان دستاوردی ارزشمند گفت: رکورد 105 میلیون دلاری صادرات محصولات تولیدی این جزیره را در مسیر دستیابی به اهداف پیش بینی شده برای مناطق آزاد در راستای منویات مقام معظم رهبری درخصوص سیاستهای اقتصاد مقاومتی قرار داده است.

وی افزود: رشد 117 درصدی ارزش صادرات جزیره کیش شاهدی بر این ادعاست که در طول سه سال گذشته ارزش صادرات محصولات تولیدی جزیره کیش از 48.4 میلیون دلار در سال 91 به 105 میلیون دلار درسال 94 رسیده است. در سال 92 سازمان منطقه آزاد کیش موفق شد ارزش صادرات خود را به رقم 54.7 میلیون دلار افزایش دهد روند افزایش ارزش صادرات با شیبی تند در سال 93 به رقم 81.4 میلیون دلار صعود کرد و در سال94 این رقم به 105 میلیون دلار افزایش یافت.

وی ادامه داد : در بخش واردات درسال 92 میزان واردات جزیره کیش 559 میلیون دلار بود که کاهش میزان واردات جزیره کیش ازدستاوردهای مهم درمسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است. در سال 93 این رقم به 508 میلیون دلار کاهش یافت و در سال 93 رقم واردات جزیره کیش با تنزل 19 درصدی در مقایسه با سال 92 به 452 میلیون دلار کاهش یافت.

دکتر مونسان گفت: مقایسه آمار صادرات کیش در سال 94 که رقم 105 میلیون دلار است با آمار 452 میلیون دلاری واردات در همین سال نشان می دهد ارزش واردات کیش 4 برابر ارزش صادرات محصولات تولیدی در سال گذشته است در حالی که درسال 92 این اختلاف بین ارزش واردات نسبت به صادرات 10 برابر بود. ارزش صادرات محصولات تولیدی جزیره کیش در نه ماهه نخست سال 95 به بیش از 102 میلیون دلار رسیده است .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: رسیدن به تراز مثبت تجاری برنامه ای است که سازمان منطقه آزاد کیش در طول سه سال گذشته با تمرکز بر جذب سرمایه های صنعتی و تولیدی در پیش گرفت و گام بزرگی دراین راستا برداشت هرچند تا رسیدن به سرمنزل مقصود راه دشواری پیش روست اما این موفقیت ارزشمند که مرهون تلاش سه ساله ونیم تیم مدیریتی منطقه آزاد کیش است نشان می دهد با برنامه ریزی منسجم و هدفمند جزیره کیش در آینده نزدیک می تواند الگویی موفق برای دستیابی به توسعه اقتصادی باشد.

** افزایش 51 درصدی سهم گردشگری، در سبد سرمایه گذاری غیر صنعتی کیش، دستاوردی ارزشمند

مونسان تصریسح کرد : جزیره کیش براساس ماموریت محوله از سوی دولت، منطقه آزاد تجاری و گردشگری است. در طول سه سال گذشته مسئولان، کارشناسان و مشاوران جزیره کیش با بررسی همه جانبه برای اصلاح ساختار سرمایه گذاریهای کیش اقدام کردند. خلاء سرمایه گذاری دربخش های گردشگری و تولیدی که مهمترین ماموریت جزیره کیش به عنوان نخستین منطقه آزاد کشوراست بزرگترین سد درمسیر توسعه این منطقه آزاد بود.

وی با بیان اینکه تیم مدیریتی سازمان منطقه آزاد کیش از بدو ورود درسال 92 با واقعی کردن قیمت عرضه زمین علاوه بر حذف واسطه ها و رانت در این بخش نسبت به حفظ این اراضی به عنوان سرمایه ای برای آینده این جزیره اقدام کرد ه است افزود: در سال 91 میزان واگذاری زمین در جزیره کیش 970 هزار مترمربع بود که با سیاستهای اجرایی سازمان منطقه آزاد کیش در سال 94 به 82 هزار مترمربع رسید در حقیقت واقعی شدن قیمت واگذاری زمین ضمن کاهش 91 درصدی میزان واگذاری و حفظ این منبع ارزشمند در طول سه سال گذشته ارزش افزوده ای معادل 130 درصد برای کیش به همراه داشته است.

مونسان گفت: سازمان منطقه آزاد کیش همزمان با حمایت و تسهیل شرایط برای سرمایه گذاران در بخش های صنعتی، گردشگری، زیر ساختی و خدماتی نسبت به اصلاح ترکیب پروژه های سرمایه گذاری در این جزیره اقدام کرد. به طوریکه سهم کاربریهای تفریحی و ‌گردشگری در سبد واگذاری اراضی در سه سال گذشته به بیش از 50 درصد افزایش یافته است. این سیاست هوشمندانه باعث شد انگیزه کار برای سرمایه گذاران صنعتی، تولیدی، خدماتی وگردشگری افزایش یابد.

وی اظهار کرد: با پشتوانه حمایت مسئولان در طول سه سال ونیم گذشته حجم سرمایه گذاریهای غیرصنعتی کیش با اجرای 62 پروژه به رقم 65 هزار و200 میلیارد ریال رسید و سبد سرمایه گذاری کیش با تحولی بزرگ روبرو شد و سهم سرمایه گذاریهای گردشگری در جزیره کیش 51 درصد و سرمایه گذاری در حوزه مسکونی 27 درصد شد.

** جذب 14 هزار میلیارد ریال سرمایه در قالب 69 طرح صنعتی

علی اصغر مونسان با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد کیش در پی منویات ارزنده مقام معظم رهبری در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مبنی براصلاح ساختار در آمدی و ایجاد در آمدهای پایدار رویکردی جدید را در واگذاری های خود دنبال کرد که حمایت از سرمایه گذاران، حفظ منابع و ایجاد ارزش افزوده در اراضی منطقه آزاد کیش نیز در آن دیده شده بود گفت: در این برنامه اراضی کیش به سه صورت استیجاری، مشارکتی و قطعی واگذار می شوند. با اجرای این طرح میزان واگذاری قطعی زمین در سبد سرمایه گذاریهای سازمان از 80 درصد به 36 درصد کاهش یافت و مشارکت با سرمایه گذاران در اجرای پروژه ها وکسب درآمد از ارزش افزوده ناشی از آن جایگزین در آمد حاصل از فروش زمین خام برای این منطقه آزاد شد.

وی افزود: نکته مثبت در این طرح واگذاری استیجاری زمین با قیمت های حمایتی به سرمایه گذاران و کار آفرینان در حوزه خدمات صنعتی و صنایع کوچک است به همین منظور با ایجاد شهرک صنعتی شماره شش قطعات کوچک زمین برای فعالیت صنایع کوچک به سرمایه گذاران با قرار دادهای استیجاری و هزینه های پایین واگذار شده است. ایجاد فرصت برای جوانان، اشتغال آفرینی، جذب شرکت های داشن بنیان و حمایت از کارافرینان ثمره ارزشمند اجرای این طرح است.

مونسان گفت: شهرک شماره شش صنعتی کیش نمونه بارز اجرای این طرح است که به شهرک خدمات صنعتی و پشتیبان تبدیل شده است. این شهرک دارای 94 قطعه زمین 120 تا 2300 متری است و با توجه به استقبال خوب از واگذاری قطعات این شهرک درحال آماده سازی شهرک صنعتی شماره هفت هستیم.

وی ادامه داد: با اجرای این سیاستها 69 طرح صنعتی با سرمایه گذاری 14000 میلیارد ریال در سه سال گذشته جذب شده که رشد 17.6 در صدی را برای جزیره کیش به همراه داشته است. همچنین در طول سه سال گذشته 72 واحد تولیدی و خدمات صنعتی به بهره برداری رسیده و یا فعال شده است.

** رشد بی سابقه فعالیت شرکت های بین المللی درکیش

مونسان با بیان اینکه از ابتداي آغاز فعاليت اداره ثبت شرکت ها در منطقه آزاد کیش تاكنون حدود ١٠ هزار و900 شركت در كيش ثبت شده اند  گفت : در سه سال گذشته 2773 شركت در كيش ثبت شده اند كه از اين تعداد 2631 شركت ايراني،57 شركت خارجي و 85 شركت مالكيت مشترك ايراني، خارجي دارند.

وی افزود: افزايش ثبت شركت هاي خارجي از هشت شركت در سال ٩٢ به ٢٧ شركت درسال ٩٤ و ثبت 15 شركت در شش ماهه نخست امسال بيانگر بهبود فضاي كسب و كار و رونق در بخش بين الملل در اين جزيره است.

** شفاف سازی اولویت اقتصادی کیش در سه سال گذشته

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: ایجاد درگاه خدمات دولت الکترونیک و پنجره واحد اقتصادی یکی از مهمترین برنامه های سازمان منطقه آزاد کیش برای دستیابی به شفافیت و سلامت اقتصادی و تسهیل امور فعالین اقتصادی در سه سال گذشته بوده است. شفاف سازی فرآیندها محصول ارزشمند الکترونیکی شدن فرآیندها در جزیره کیش است. معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش با ایجاد سه سامانه ثبت در خواست های سرمایه گذاری، صدور مجوز اقتصادی و ثبت اظهار نامه گمرکی امکان انجام فرآیندها به صورت الکترونیکی را برای متقاضیان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

به گفته مونسان ثبت شرکت ها سامانه جدیدی است که اجرایی شده است  و تسریع، تسهیل و سلامت اقتصادی از مزایای راه اندازی این سامانه ها است.

**‌رشد 86 درصدی جذب سهمیه کالاهای مشمول تبصره جذب با توسعه امکانات بندری کیش

علی اصغر مونسان در ادامه تبیین کرد: دولت برای تامین نیازهای داخلی کشور ناگزیر به واردات برخی کالاها است. مسیرهای ورود این کالاها بنادر و گمرکات مرزی کشور است که بر اساس مصوبه دولت برای مناطق آزاد سهمی از واردات این کالاها در نظر گرفته شده است. با توسعه زیر ساخت های بندرگاهی و تسهیل فرآیندهای گمرکی و اداری در سال گذشته 69 میلیون دلار از این واردات که در بودجه کشور نیز دیده شده و مشمول تبصره جذب شده از بندر تجاری کیش وارد شده است که در مقایسه با سال 91 رشد 86 درصدی داشته است.

وی گفت: با جذب این میزان از واردات کشور از طریق منطقه آزاد کیش، این منطقه از طریق تسهیل امور به یاری سایر بنادر و مبادی ورودی کشور آمده و علاوه بر این موجب رونق اقتصادی وکسب در آمد برای فعالین اقتصادی و منطقه شده است.

** دستیابی به افزایش صادرات در پی اصلاح ساختار سرمایه گذاریها و نحوه واگذاری اراضی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش: زنجیره تحول اقتصادی جزیره کیش با اصلاح قیمت و نحوه واگذای اراضی کیش آغاز و باعث ترغیب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاریهای صنعتی و گردشگری در کیش شد. این موضوع باعث اصلاح ترکیب سرمایه گذاری در کیش و افزایش سهم سرمایه گذاریهای تولیدی و صنعتی شد. با افزایش واحدهای صنعتی میزان تولید محصولات افزایش یافت و در پی آن رشد صادرات را در پی داشت. حصول این نتایج ارزشمند اقتصادی حاصل برنامه ای دشوار بود که در سایه سیاستهای ارزشمند رهبر معظم انقلاب و تاکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی در دولت تدبیر و امید در کیش محقق شد.

** جزیره کیش پیشگام در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد

دکتر مونسان گفت: بر اساس سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و برنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت، افزایش 30 درصدی تولید و صادرات، افزایش 30 درصدی صادرات مجدد و ایجاد مراکز ارتقاء و انتقال فناوری و تکنولوژی به عنوان اهداف مناطق آزاد در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جاری تعیین شده است.

وی افزود: در بخش افزایش تولید وصادرات جزیره کیش در10 ماه نخست سال 95 با افزایش 111 درصدی صادرات محصولات تولیدی که بخش عمده آن در زمینه محصولات پزشکی، دارویی، نفتی و آرایشی و بهداشتی و صادرات این تولیدات به کشورهای منطقه و آسیای میانه است بیش از سه ونیم برابر میزان پیش بینی شده افزایش داشته است. در بخش صادرات مجدد نیز جزیره کیش بر اساس تاکیدات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ده ماهه نخست سال جاری بیش از 44 در صد افزایش صادرات مجدد داشته است.

 مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در زمینه ایجاد مراکز ارتقاء و انتقال فناوری و تکنولوژی نیز گفت: جزیره کیش با راه اندازی مرکز ارتقاء و انتقال تکنولوژیهای تولید و ساخت تجهیزات صنعت نفت و تکنولوژیهای تولید و مرکزرشد بین المللی فناوری سلامت دو گام بزرگ برای توسعه صنایع دانش بنیان برداشته است.

ايجاد اولين باند استاندارد هواپيماهاي پهن پيكر كشور در جزيره كيش

دکتر مونسان گفت: فرودگاه کیش به عنوان مهمترین مبداء ورودی در افزایش رضایتمندی گردشگران اين منطقه نقش موثري دارد. در همین راستا از ابتداي فعاليت دولت تدبير و اميد توسعه زیر ساخت ها، امکانات و خدمات فرودگاهی و دستیابی به استانداردهای بین المللی در دستور کار سازمان منطقه آزاد كيش قرار گرفت. تعريض، بهسازي و روكش باند جنوبي به طول تقريبي 4 كيلومتر كه با هدف ساخت و آماده سازي نخستين باند استاندارد كشور براي فرود هواپيماهاي پهن پيكر ايرباس A380 اجرايي شد جزيره كيش را در بين ساير مقاصد گردشگري منطقه متمايز كرده است.

ساخت دومين پايانه بزرگ فرودگاهي كشور در جزيره كيش

وی افزود: پايانه مسافری فرودگاه بین المللی کیش با ظرفيت پذيرش سالانه چهار و نيم ميليون مسافر كه پس از پايانه فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران، دومین پايانه بزرگ کشور خواهد بود كه مراحل ساخت و تجهيز آن تا نيمه اول سال 96 به پايان مي رسد. اين پايانه جدید در زميني به مساحت 1861 متر مربع ساخته شده كه شامل فضاهای عمومی، گمرک خروجی و ورودی، کریدورها، کنترل گذرنامه، رستوران و نمازخانه ها و موتور خانه بوده و در مجموع 41 هزار و822 متر مربع زیر بنا دارد. ساخت 6 پل هوایی انتقال مسافر به هواپیما از امکانات این پايانه است كه بزرگترين سالن يكپارچه پروازهاي داخلي بوده و تاکنون با بيش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی، مراحل زير ساختي آن تكميل شده است. گفتني است كه طبق طرح جامع كيش اين پايانه جديد مسافري فرودگاه بين المللي كيش تا 20 سال نياز جزيره را براي ارائه خدمات مطلوب در بالاترين حد استانداردهاي بين المللي به گردشگران تامين خواهد كرد.

بندرگاه كيش

مونسان درادامه گفت: ارتقاء زیر ساخت های بندرگاهی در جزیره کیش از جمله اقداماتی است که در سه سال گذشته به عنوان یکی از عوامل موثر در توسعه اقتصادی جزیره مد نظر بوده است. تا چند سال گذشته با وجود ساخت اسکله دوازده هزار تنی، بدليل عمق چهار متري حوضچه امكان پهلو گيري کشتی های بزرگ در بندرگاه كيش ميسر نبود كه اين امر روند صادرات و واردات و فعاليت هاي گسترده بازرگاني را با مشكل مواجه مي ساخت. در سه سال ونیم گذشته با استفاده از بزرگترین لایروب کشور حوضچه بندرگاه كيش لايروبي شده و عمق این منطقه به منهای ده متر رسید تا شناورهای پانزده هزار تن نيز بتوانند در بندرگاه کیش پهلو بگيرند.

تاسيس اسکله35 هزار تنی گامي مهم در ارتقاء خدمات بندرگاه كيش

وی افزود: پس از تكميل اسكله 12 هزار تني سازمان منطقه آزاد كيش عمليات ساخت اسكله 35 تني را در شهريور سال 93 آغاز كرد تا پس از تکمیل این طرح امکان پهلو گیری شناورهای تا 35 هزار تن در بندرگاه کیش میسر شود. اسكله 35 هزار تني به طول350 متر در ضلع غربی حوضچه شرقی واقع شده و براي ساخت آن حوضچه تا منفی 13 متر لايروبي مي شود.

40  ميليارد تومان كاهش هزينه در عمليات توسعه اي بندرگاه كيش

دکتر مونسان با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد كيش در روند اجراي دو طرح عمراني اسكله 35 هزار تني و اسكله هاي رو رو و در توقف كوتاه عمليات ساخت توسط پيمانكار موفق شد تا با بهره گيري از مشاوره مهندسي ارزشي در زمينه بررسي دقيق و اعلام هزينه هاي كارشناسي ساخت و بهينه سازي روند اجراي طرح، هزينه هاي ساخت را به ميزان 40 ميليارد تومان كاهش دهد گفت: تغيير سازه هاي پست اسكله رو رو و جايگزيني سازه هاي بتني با توجه به احتمال ميزان بالاي خوردگي اسكله هاي مكانيزه در شرايط جغرافيايي كيش، تغير شرايط اجراي طرح و الزام پيمانكار به تامين كامل مصالح مطابق با برنامه زمان بندي شده از جمله مواردي بود كه به كمك مشاوران مهندسي ارزشي محقق شد.

انبارهاي كانتينري

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین در مسیر توسعه بندرگاه کیش از احداث انبار کانتینری بندر تجاری اين منطقه با وسعت 8 هکتار در دو زون A وB هر یک به مساحت تقریبی سه و پنج هکتار خبرداد وافزود: این انبار به گونه اي طراحی شده که به طور متوسط گنجایشTEU4000 را دارا است. برای ساخت انبار کانتینری بندرگاه تجاری کیش 45 هزار متر مکعب عملیات خاکی، 39 هزار متر مکعب کارهای بتنی و 81 هزار متر مربع بلوک بتني اجرا می شود.

هدف از ساخت این انبار کانتینری تسهیل ورود کالا، افزایش حجم کالاهای کانتینری، امکان استفاده از ظرفیت هایترانشیپ، امکان استفاده از ظرفیت های صادرات و واردات و ایجاد بستری مناسب برای بازرگانان جهت انبار کالاها و همچنین تثبیت بستر و زیباسازی پس کرانه های بندر است که پس از اجرای کامل این پروژه، افقی روشن در راستای دپوی انواع کالا از مسیرهای مختلف در حاشیه خلیج فارس به جزیره کیش فرا روي منطقه گشوده خواهد شد .

تامين روشنايي، اجرای عملیات آبرسانی و برق رسانی، ایجاد سیستم اعلام و اطفاء حریق، ساختمان جدید گمرک بندرگاه کیش، محوطه سازی در گمرک کیش بخشی از اقدامات انجام شده در بندرگاه منطقه آزاد تجاري – صنعتي كيش است. همچنين از طرح هاي عمراني كه در راستاي طرح جامع بندرگاه اجرا شده است مي توان به اجراي سيستم حفاظت كاتديك اسكله هاي بندر تجاري به عنوان روشي پيشرفته جهت جلوگيري از خوردگي فلزات، احداث دايك پيراموني بندر تجاري از طريق استحصال و استفاده از مصالح لايروبي به مساحت 14 هكتار، تعريض دايك ساحلي، ساخت اسكله سنگي و لايروبي حوضچه و ترميم اسكله بندرگاه تداركاتي چارك اشاره كرد.

جهش 3 و نيم برابري ظرفيت توزيع برق در جزيره كيش

مونسان تامين برق مورد نياز ساكنان و گردشگران جزيره كيش را بعنوان يكي از عمده ترين مشكلات اين منطقه از ابتداي فعاليت دولت تدبير اميد دانست که در دستور كار سازمان منطقه آزاد كيش قرار گرفت و در نهايت شبكه توزيع و انتقال برق در جزيره كيش در اين مدت بيش از سه و نيم برابر توسعه يافت. شبكه توزيع برق در اين منطقه آزاد كه تا نيمه اول سال 92 با 40 كيلومتركابل 132 كيلوولت، روشنايي بخش هاي مسكوني، تجاري و گردشگري را تامين مي كرد در مدت سه سال ونیم گذشته با افزايش متراژ كابل هاي توزيع به 141 كيلومتر كابل 132 كيلو ولت، رشد سه و نيم برابري را تجربه كرده است.

رشد 75 درصدي ظرفيت توليد برق در كيش

وی تصرسح کرد: با تامين زير ساخت ها و تاسيس نيروگاه شماره 2 كيش، مجموع ظرفيت توليد عملي برق كه در سال 92 حدود 137مگاوات بود تا پايان سال 95 به 240 مگاوات خواهد رسيد كه رشد 75 درصدي را نشان مي دهد. ساخت نيروگاه شماره 2 يكي از عمده ترين طرحهاي عمراني و توسعه اي بود كه افزايش توان توليد برق در جزيره كيش را ممكن ساخت. عمليات تاسيس اين نيروگاه در زميني به مساحت 50 هزار متر مربع از تير93 آغاز شده است و در برنامه عملكرد اين نيروگاه تامين آب و برق ساكنان و گردشگران كيش تا سال 97 پيش بيني شده است. اين نيروگاه در مجموع با توليد عملي 55 مگاوات برق و 6 هزار متر مكعب آب شيرين علاوه بر تامين انرژي مورد نیاز شهروندان وپروژه ها درحال حاضر، نیاز پروژه های جنوب وغرب جزیره را تاسالهای آتی تامین می کند.

افزايش بيش از يك و نيم برابري ظرفيت توليد آب شيرين در كيش

دکتر مونسان گفت: با تكميل زير ساخت ها و توسعه امكانات استحصال آب شيرين از دريا و ذخيره سازي آب شرب جزيره كيش، ظرفيت توليد آب شيرين در سه سال گذشته بيش از يك و نيم برابر شده است. ظرفيت توليد آب شيرين در جزيره كيش كه در سال 92 در هر شبانه روز 21 هزار متر مكعب بود با افزايش 67 درصدي تا سال 95 به 35 هزار متر مكعب رسيده است.

تصفیه خانه ده هزار مترمکعبی کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تشریح کرد: با افتتاح فاز اول تصفیه خانه شمال جزیره کیش 9 هزار متر مکعب از آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز کیش توسط این تصفیه خانه تامین شد که با بهره برداری از فاز دوم این میزان به 13 هنزار متر مکعب افزایش می یابد.

وی افزود: فاز دوم تصفیه خانه کیش با اعتباری بالغ بر50 میلیارد ریال در فضایی به وسعت پنج هکتار و با ظرفیت 10 هزار متر مکعب ساخته می شود. تکمیل وبهره برداری از این پروژه سالانه 18 میلیارد تومان صرفه جویی برای جزیره کیش به همراه دارد.

توسعه هندورابی به عنوان جزیره پاک با رویکرد حفظ محیط زیست

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به آغاز توسعه جزیره هندورابی در سال 93 با دستور رییس جمهور گفت: سازمان منطقه آزاد کیش توسعه این جزیره را بر محور حفظ محیط زیست بکر و طبیعت پاک هندورابی در دستور کار قرارداده است. با اقدامات انجام شده فرودگاه هندورابی با هدف بر قراری پروازهای سبک آماده افتتاح است وتاکنون چندین پرواز آزمایشی نیز دراین فرودگاه انجام شده است. موج شکن وبندرتدارکاتی هندورابی نیز آماده بهره برداری است.

رشد 8 درصدی ورود گردشگر به کیش از سال 92

دکتر مونسان همچنین با اشاره به رشد گردشگری کیش گفت: گردشگری کیش از سال 92 تاکنون رشد سیزده در صدی داشته است. این در حالیست که فضای گردشگری کشور متاثر از فضای اقتصادی است و در شرایطی که برخی نقاط گردشگری کشور رشد منفی داشتند جزیره کیش شاهد رشد13درصدی آمارهای گردشگری بود.

وی با اشاره به رونق گردشگری کیش درنوروز گذشته گفت: با وجود اینکه جزیره کیش سال گذشته نوروز پررونقی را پشت سرگذا شت امسال هم شاهد افزایش آمارها درمقایسه با پارسال هستیم که تداوم هرساله این روند روبه رشد حاکی از موفقیت برنامه های گردشگری کیش در افزایش انگیزه های سفر و جایگزینی این جزیره به جای مقاصد خارجی است.

گفتنی است در این نشست که محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور، معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و سخنگوی دولت و حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور نیز حضور داشتند اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد کشور گزارشی از روند فعالیت ها، اقدامات و عملکرد سال 95 را به رییس جمهور ارائه کردند.مطالب مرتبط :
انتصاب مشاورمديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش درامورحقوقي

انتصاب مشاورمديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش درامورحقوقي

مهندس مونسان درحكمي محمد حسن ابوالحسني را به سمت مشاورمديرعامل درامورحقوقي سازمان منطقه آزاد كيش منصوب كرد. ...
مشاهده
سرپرست جديد مديريت امورحقوقي، قراردادها و املاك سازمان منطقه آزاد كيش معارفه شد

سرپرست جديد مديريت امورحقوقي، قراردادها و املاك سازمان منطقه آزاد كيش معارفه شد

با حكم مهندس مونسان ابراهيم شقاقي لوشكاني به سمت سرپرست مديريت امورحقوقي قرادادها واملاك سازمان منطقه آزاد كيش منصوب شد. ...
مشاهده
معامله 1052 تن محصولات پتروشیمی در بورس کالای منطقه آزاد انزلی

معامله 1052 تن محصولات پتروشیمی در بورس کالای منطقه آزاد انزلی

یک‌هزار و 52 تن محصولات پتروشیمی در بورس کالای منطقه آزاد انزلی معامله شد. ...
مشاهده
برگزاري مسابقات فوتسال كاركنان سازمان منطقه آزاد كيش وشركت هاي تابعه

برگزاري مسابقات فوتسال كاركنان سازمان منطقه آزاد كيش وشركت هاي تابعه

240 ورزشكار، مربي و سرپرست از كاركنان سازمان منطقه آزاد كيش وشركت هاي تابعه دررقابتهاي فوتسال باهم رقابت مي كنند. ...
مشاهده
احداث راه‌های ارتباطی منطقه آزاد ماکو مورد حمایت دولت قرار گیرد

احداث راه‌های ارتباطی منطقه آزاد ماکو مورد حمایت دولت قرار گیرد

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی گفت: تا کنون هیچ گونه حمایتی از طرف دولت و از سوی منطقه آزاد ماکو برای احداث باند دوم راه‌های ارتباطی بازرگان به سه راه ایواوغلی صورت نگرفته و این پروژه نیازمند حمایت است. ...
مشاهده
داد و ستد بیش از یک هزار تن کالا در بورس منطقه آزاد انزلی

داد و ستد بیش از یک هزار تن کالا در بورس منطقه آزاد انزلی

در معاملات هفته كاری منتهی به ششم آذر ماه ، تالار اختصاصی بورس كالای منطقه آزاد انزلی یک هزار و 52تن محصولات پتروشيمی به ارزش ۴ ميليارد و ۱۷۳ ميليون ريال داد و ستد شد. ...
مشاهده
تشريح فرصت هاي منطقه آزاد كيش در مراسم شب كيش در لهستان توسط مهندس مونسان

تشريح فرصت هاي منطقه آزاد كيش در مراسم شب كيش در لهستان توسط مهندس مونسان

مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش درمراسمي با عنوان شب كيش به تشريح فرصت ها وظرفيت هاي گردشگري واقتصادي كيش براي مسئولان لهستاني ونمايندگان كشورهاي مختلف پرداخت. ...
مشاهده
بهره برداری از طرحهای عمرانی در کیش با حضور مشاور رییس جمهور

بهره برداری از طرحهای عمرانی در کیش با حضور مشاور رییس جمهور

سه طرح تصفیه خانه فاضلاب ، سایت بازیافت نخاله های ساختمانی و پارک خانواده با حضور اکبر ترکان مشاو رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در کیش به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی سه پروژه مهم بندرگاهی نیز آغاز شد. ...
مشاهده
گزارشی از روند پیشرفت طرحهای عمرانی در جزیره کیش

گزارشی از روند پیشرفت طرحهای عمرانی در جزیره کیش

مدیرعامل شرکت توسعه و سرمایه گذاری کیش روندپیشرفت طرحهای عمرانی این جزیره رااعلام کرد. ...
مشاهده