پوشش گیاهی کیش | پوشش گیاهی بومی و غیر بومی کیش

پوشش گیاهی کیش

جزیره کیش به دلیل خاک نیمه شور و موقعیت استراتژیک مناسبی که دارد تنوع بسیاری در پوشش گیاهی را دارا است. بیشتر گیاهان موجود در این جزیره مناسب برای آب هوای مرطوب و گرم می باشند. در این مقاله توضیحاتی درباره پوشش گیاهی کیش شرح داده ایم تا اگر قصد سفر به جزیره کیش با تور کیش را دارید، اطلاعات کاملی در رابطه با جزیره داشته باشید.

تور کیش | پوشش گیاهی کیش

انواع پوشش گیاهی کیش

به دلیل شور بودن خاک جزیره کیش و همچنین صخره ای بودن خاک جزیره در این منطقه گیاهان خواصی رشد می کند. به صورت کلی می توان ۳ دسته برای پوشش گیاهی کیش در نظر گرفته که در ادامه توضیحات کامل آن را شرح داده ایم.

پوشش جنگلی جزیره کیش

جنگل های تنکی در برخی از مناطق جزیره کیش به وجود آمده است که به دلیل آب و هوای مرطوب جزیره ایجاد شده اند. انواع پوشش های گیاهی ب.می و غیر بومی را می توان در پوشش جنگلی جزیره کیش مشاهده نمود.

پوشش جنگلی جزیره کیش

گیاهان خودرو جزیره کیش

بیشتر گیاهان در جزیره کیش مصارف دارویی یا خوراکی دارند. در این جزیره گیاهان خودرویی مانند ریش بز، پنیرک، آویشن، ترشک، سمسول و … رشد می کند.

مرتع های جزیره کیش

در صورت بارش زیاد در جزیره در فصول بهار و زمستان تمامی مراتع این جزیره زیبا رشد می کنند و شاهد پوشش گیاهی سبز و یکپارچه در این مراتع خواهید بودید که به زیبایی جزیره می افزایند.

تنوع گیاهی کیش

در جزیره کیش تنوع گیاهی بسیار بالایی وجود دارد که در مجموع پوشش گیاهی کیش را ایجاد می کنند. برخی از این تنوع گیاهی شامل: گرگ تیغ، نیل، اوکرادنوس، کنف ها، افدرا، گزه ها، سلمه تره ها، گز ها و دیگر است. و درختان دیگری از جمله کهور بومی، گز های بلند، کنار، انجیر بنگالی، آکاسیا، کرت، اوکالیپتوس، کهور پاکستانی، نخل، گاروم، سه پستان، نارگیل و .. از مجموع تنوع گیاهی کیش می باشد. 

در فصول گرم تابستان گیاهان سر سبزی خود را از دست داده و خشک به نظر می آیند و در آذر ماه با شروع دوباره بارش ها درخت ها دوباره جوانه زده و سبز می شوند. و باعث سبز شدن کلی فضای جزیره می گردند.

تنوع گیاهی جزیره کیش

زمان رویش علفی جزیره کیش

به طور معمول در اواخر مهر یا اوایل آبان رویش های علفی جزیره آغاز می شود و این رویش ها با شروع فصل بهار و آغاز فروردین به آرامی خشک می گردند.  و با شروع پاییز دوباره سبز شده و رویش آغاز می شود. در این جزیره انواع علفی های یک ساله و علفی های چند ساله رویش دارند و به صورت کلی پوشش گیاهی کیش را تشکیل می دهند.

درختان بومی جزیره کیش

در جزیره کیش تعدادی گیاه بومی وجود دارد که مختص این منطقه هستند و سازگاری بسیار مناسبی با آب و هوا و اقلیم جزیره کیش دارند. در ادامه با برخی از درختان بومی جزیره کیش بیشتر آشنا می شوید.

درخت کهور جزیره کیش

درخت کهور ایرانی

درخت کهور ایرانی یکی از درختان بومی جزیره کیش است که بخشی از پوشش گیاهی کیش را تشکیل می دهد. این درخت مناسب مناطق گرمسیری است و به همین دلیل در خاک شور جزیره کیش به راحتی رشد می کند. این درخت ارتفاعی ۲۰ متری دارد و تا ۵۰۰ سال نیز عمر می کند. نمونه پاکستانی درخت کهور نیز وجود دارد که اصلا مناسب کاشت نیست و نوعی درخت مهاجم می باشد که امروزه از کاشت آن جلوگیری می شود.

درخت همیشه سبز لور 

یکی از بهترین درخت ها برای کاشتن در جزیره کیش درخت لور است. این درخت دارای سایه ی بزرگی می باشد و آن را در بیشتر پارک های جزیره کیش مشاهده می کنید و یکی از پوشش گیاهی کیش است که در جزیره کیش به وفور یافت می شود. تنه این درخت به شکل ریشه هایی است که از شاخه ها آویزان شده و وارد خاک شده اند.

درخت لور جزیره کیش

درخت کنار 

نام دیگر درخت کنار، سدر است. این درخت میوه ریز و شیرینی دارد که بسیار پرطرفدار نیز می باشد. شاخه های این درخت پر خار و دارای برگ های ریزی می باشد. در قدیم از برگ درخت کنار برای تقویت مو استفاده می شده است. درخت کنار یکی از پرطرفدار ترین درخت ها در پوشش گیاهی کیش است که از آن برای استفاده های زیادی استفاده می کنند و امروزه در صنعت نیز استفاده زیادی دارد.

نخل خرما

برای کاشت درخت نخل خرما در جنوب کشور شرایط مساعدی وجود دارد. یکی از مناسب ترین خاک ها برای کاشت نخل جزیره کیش است. البته در بلوار های جزیره کیش نخل های زیادی مشاهده می کنید که این نخل ها غیر بومی هستند و تنها جنبه تزئینی دارند. نخل یکی از اصلی ترین گیاه های جنوب است که جزو پوشش گیاهی کیش نیز حساب می شوند.

درخت نخل جزیره کیش

درخت کرت

یکی از درخت هایی که برای آب و هوای جزیره کیش مناسب است درخت کرت می باشد. این درخت به ارتفاع حداکثری ۱۵ متر می رسد. در زمان قدیم از میوه این درخت برای پیشگیری از زخم های بدن غواصان استفاده می شده است. این درخت ل های زرد رنگی دارد که در زمان هوای خشک تبدیل به میوه می شوند. درخت کرت نیز جزو دسته پوشش گیاهی کیش بومی قرار می گیرد.

پوشش گیاهی غیر بومی کیش

گیاهان غیر بومی در واقع آن دسته از درخت ها و گیاه هایی می باشند که در ابتدا در منطقه ای وجود نداشته و از شهر ها یا کشور های دیگر به آن منطقه منتقل شده و در آن جا کشت می شوند، گفته می شود. گیاهان غیر بومی معمولا به منظور صنعتی، زینتی و یا تجاری از منطقه ای به منطقه ای دیگر منتقل می باشند که در ادامه چند نمونه از درخت ها و گیاه های غیر بومی جزیره کیش را توضیح داده ایم.

پوشش گیاهی جزیره کیش

گل کاغذی

در جنوب کشور گل کاغذی به وفور یافت می شود. در جزیره کیش نیز از این گل برای فضا سازی مکان ها مختلف استفاده می گردد. این درختچه ها به سرعت رشد می کنند و گل های رنگارنگی از جمله صورتی، سفید، قرمز، ارغوانی و نارنجی دارند. گل کاغذی نیز جزو پوشش گیاهی کیش به شمار می آید که در جزیره آن را مشاهده می کنید.

گل کاغذی کیش

درخت اکالیپتوس

درخت اکالیپتوس در اصل بومی کشور استرالیا است. این درخت ریشه های بسیار قوی دارد که از فرسایش خاک جلوگیری می کند. در خت اکالیپتوس دارای ظاهری بلند قامت با برگ هایی کشیده و براق است که از برگ های آن برای خواص درمانی و بخور استفاده می گردد.

درخت نارگیل

در جزیره کیش در مساحت به اندازه ۲۰ هکتار به تعداد ۳۰۰۰ درخت نارگیل در نوار ساحل شرقی کیش کاشته شده است و این منطقه به نام ساحل نارگیل معروف است. ساحل نارگیل یکی از جاذبه های گردشگری کیش به شمار می رود و طرفداران زیادی در جزیره کیش دارد. درخت نارگیل امروزه در جزیره کیش به وفور کشت می شود و در دسته پوشش گیاهی کیش قرار می گیرد.

ساحل نارگیل جزیره کیش

لحظه آخری، دلت هوس سفر کرده؟ دنبال هتل یا اقامتگاه هستی؟ دلت می خواد که بهترین قیمت رو لحظه آخری دریافت کنی و یه سفر هیجان انگیز داشته باشی؟ دنبال بلیت لحظه آخری می گردی؟ وسوسه شدی لحظه آخری یک تور جذاب ثبت نام کنی؟ خب چرا دست دست میکنی و همه چیز رو به لحظات آخر واگذار کردی؟!

از همین امروز اقدام کن…

اطلاعات تمام این خدمات لحظه آخری در دست ماست! 

ما بهترین تورهای لحظه آخری رو ارائه میکنیم!

میخوای بیشتر بدونی؟ حتما تماس بگیر:

۹۱۰۳۱۸۸۰- ۰۲۱

۰۹۳۶۸۵۱۳۵۵۵

ایجاد شده با توسط تیم تور لحظه آخری کیش