شهر تاریخی حریره کیش

شهر تاریخی حریره کیش

شهر تاریخی حریره کیش دارای نکات ارزشمند و حیرت آوری از زندگی گذشتگان این منطقه از جزیره کیش می باشد. در سالهای اخیر نیز بارها مورد اکتشاف و بررسی کارشناسان این حوزه قرار گرفته است. در حال حاضر ۳ مجموعه خانه اعیانی، بخش کارگاهی و صنعتی و مجموعه حمام از شهر تاریخی حریره کیش مورد کشف و بررسی قرار گرفته است و مسائل مهمی در این باره، بدست آمده است. در تور کیش خود می توانید از شهر تاریخی حریره کیش بازدید کنید.

تور کیش | شهر تاریخی حریره کیش

تاریخچه شهر حریره کیش

جزیره کیش در قرن های چهار تا ده هجری قمری در دوران طلایی خود به سر می برد. در این زمان شهر حریره کیش وجود داشت که به دلیل پهلو گیری کشتی ها در این مکان این شهر بسیار شلوغ بوده است.

شهر تاریخی حریره ارزش زیادی در دوره ایلخانیان نیز داشت و بار ها در این دوره بازسازی شد. این شهر به مدت ۵۰۰ سال مورد توجه حکومت های مختلف بوده است. در کاوش های باستانی جریره کیش عتیقه های زیادی نیز یافت شده است. از شهر باستانی حریره کیش در کتاب های تاریخی زیبا، پر جنب و جوش، سر سبز و ثروتمند نام برده می شود. این شهر دارای وسعت ۱۲۰ هکتاری دارد.

شهر حریره

معماری شهر تاریخی حریره کیش

این شهر زیبا بناهایی محکم که از سنگ های مرجانی و آهکی ساخته شده است، دارند. در دوران شهر حریره دیگر شهر های آن زمان از خشت ساخته می شدند. ساختمان هایی که از شهر حریره به جا مانده اند جنس سنگی با روکش گچی دارند. این شهر از لحاظ اقتصادی و تجاری در موقعیت خوبی قرار داشت و به همین دلیل احتمال حمله به آن نیز زیاد بود. در این شهر به خاطر ترس از حمله های ناگهانی خانه ها را با دیوار های مستحکم می ساختند. در این شهر برخی از بنا ها دیوار هایی به ارتفاع ۶ متر نیز دارند.

معماری شهر تاریخی حریره کیش

علت نام گذاری شهر تاریخی حریره کیش

طبق چیزی که در مطالب بالا گفتیم شهر حریره کیش به شهری زیبا و با شکوه معروف بوده است. به همین دلیل نام این شهر را حریره نامیده اند زیرا پر از سر سبزی و آرامش بوده است. همچنین روایت هایی هست که نام این شهر برگرفته از نام بانویی است که زمانی بر این شهر حکومت می کرده است.

شهر تاریخی حریره

بخش های دیدنی شهر تاریخی حریره کیش

شهر تاریخی حریره کیش بخش های مختلفی را دارا می باشد که در نتیجه کاوش های باستان شناسان کشف شده اند. در ادامه توضیحات کوتاهی در رابطه با بخش های دیدنی شهر حریره شرح داده ایم.

بندرگاه حریره: در نزدیکی ساحل آثار هایی از اسکله و لنگرگاه وجود دارد که دارای چند راهرو، دهانه و پلکان است که به دریا می رسد. این لنگرگاه در گذر زمان دچار فرسایش شیمیایی و فیزیکی شده است.

قصر حریره: بنایی در این شهر وجود دارد که بومیان آن را قصر می نامند. همچنین طبق نوشته های تاریخی در این شهر قصری به نام قصر ملک جمشید وجود داشته است. این قصر به شیوه ایوان ناب اند ساخته شده است.

مسجد حریره: در مرکز شهر تاریخی حریره کیش مسجدی با دوهزار متر مربع بنا وجود دارد که نشان دهنده سکونت مسلمانان در این شهر بوده است. معماری این مسجد مربوط به دوره سلجوقی است و در آن چهار محراب، شبستان، آب انبار، مناره بلند وجود داشته است.

خانه اعیانی حریره: در کاوش های باستان شناسی خانه اعیانی در این شهر پیدا شده است. این خانه مانند خانه های قدیمی شهر های اصفهان، یزد و کاشان است. در این عمارت ورودی، خانه بزرگ شمالی، شاه نشین و خانه کوچک جنوبی وجود دارد. در این خانه اعیانی تعداد زیادی اشیای تاریخی کشف شده است.

خانه اعیانی حریره

حمام حریره: در شمال غربی خانه اعیانی حمامی به وسعت ۵۰۰ متر کشف شده است. این حمام در دوران ایلخانی تیموری ساخته شده و سه دوره مرمت شده است. در این حمام بخش هایی مانند حصار، بخش خدمات، صحن های متعدد، اتاق کارگر، بخش خدمات، سربینه، تونه، گرمخانه، خزینه های کوچک و بزرگ وجود دارد.

بخش صنعتی و کارگاهی حریره: در کنار ساحل قسمت های صنعتی و کارگاهی وجود داشت. در این کارگاه های شیره خرما تولید می شده است و از طریق مسیر های ساخته شده کوزه های شیره خرما به درون کشتی انتقال داده می شده است. همچنین در شهر تاریخی حریره کیش کارگاه های شیشه گری نیز وجود داشته است و همچنین این تولیدات را به شهر های دیگر صادر می نموده اند.

تاسیسات آبی حریره: آب انبار هایی در بخش شرقی شهر حریره یافت شده است. در آب انبار ها قنات هایی نیز وجود دارد که به آن قنات-آب انبار گفته می شده است.

شهر تاریخی حریره

مکان های دیدنی اطراف شهر تاریخی حریره کیش

در نزدیکی شهر تاریخی حریره کیش مکان های دیدنی و گردشگری دیگری نیز وجود دارد که می توانید بعد از بازدید از شهر حریره از این مکان ها نیز بازدید داشته باشید. در ادامه برخی از مکان های دیدنی نزدیک این شهر را نام برده ایم:

شهر زیرزمینی کاریز کیش

کلوپ دریایی آکواریوس

آب انبار سنتی کیش

مرکز خرید دامون کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش

بانجی جامپینگ کیش

شهر تاریخی حریره کیش

هتل های اطراف شهر تاریخی حریره کیش

در این بخش از مقاله برخی از هتل هایی که در نزدیکی شهر تاریخی حریره کیش واقع شده اند را برای شما نام برده ایم. با رزرو این هتل ها علاوه بر نزدیکی به شهر حریره به مکان های نزدیک این شهر نیز نزدیک خواهید بود.

هتل خاتم کیش

هتل گلدیس کیش

هتل فانوس کیش

شهر باستانی حریره کیش

برای رزرو هر کدام از این هتل ها می توانید با نت کیش تماس بگیرید.

شماره تماس نت کیش: ۰۹۳۶۸۵۱۳۵۵۵

ساعات بازدید شهر تاریخی حریره کیش

از این شهر بازدید کنندگان می توانند هر روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲ شب بازدید نمایند. برای بازدید از شهر تاریخی حریره کیش نیازی به تهیه بلیط ندارید.

آدرس شهر تاریخی حریره کیش

شهر تاریخی حریره کیش در بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان کرانه واقع شده است. برای رفتن به این مکان می توانید از نقشه زیر استفاده کنید.

برای اطلاع از لیست مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری کیش اینجا کلیک کنید

لحظه آخری، دلت هوس سفر کرده؟ دنبال هتل یا اقامتگاه هستی؟ دلت می خواد که بهترین قیمت رو لحظه آخری دریافت کنی و یه سفر هیجان انگیز داشته باشی؟ دنبال بلیت لحظه آخری می گردی؟ وسوسه شدی لحظه آخری یک تور جذاب ثبت نام کنی؟ خب چرا دست دست میکنی و همه چیز رو به لحظات آخر واگذار کردی؟!

از همین امروز اقدام کن…

اطلاعات تمام این خدمات لحظه آخری در دست ماست! 

ما بهترین تورهای لحظه آخری رو ارائه میکنیم!

میخوای بیشتر بدونی؟ حتما تماس بگیر:

۹۱۰۳۱۸۸۰- ۰۲۱

۰۹۳۶۸۵۱۳۵۵۵

ایجاد شده با توسط تیم تور لحظه آخری کیش