جزیره کیش در محرم ۱۴۰۳

جزیره کیش در محرم ۱۴۰۳

جزیره کیش در محرم ۱۴۰۳شاید برای شما جالب باشد که چه اتفاقاتی در آنجا رخ می دهد در حالی که خیابان ها ، میادین و معابر جزیره کیش در سوگ سرور و سالار شهیدان سیاه پوش شده است ساکنان و گردشگران نیز با حضور در مراسم عزاداری که در حسینیه ها، مساجد و تکایای جزیره برگزار می شود در غم شهادت سومین امام شیعیان جهان سوگواری می کنند.با توجه به حضور گردشگران خارجی در کیش برپایی مراسم محرم فرصت گرانبهایی برای معرفی دین مبین اسلام و ترویج فرهنگ آزادگی وحق طلبی است. بسیاری از این گردشگران در ایام محرم با نشستن بر سر سفره های نذری که عاشقان  حضرت ابا عبدااله می گسترند مشتاقانه با هموطنانمان در خصوص شخصیت این امام بزرگوار صحبت می کنند. در این ایام علمای برجسته کشور از جمله حجت الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور ، حجت الاسلام ذوالنور و آیت الله موحدی کرمانی نیز با حضور در جزیره کیش بر غنای مراسم سخنرانی دهه اول محرم افزوده اند به طوری که هرشب تعداد زیادی از ساکنان و گردشگران برای شنیدن بیانات سخنرانان در خصوص فلسفه قیام عاشورا و مسئولیت شیعیان  در زنده نگه داشتن پیام عاشورا مشتاقانه در این مراسم حضور می یابند.

لازم به ذکر است برپایی مراسم عزاداری در جزیره کیش به تکایا ،مساجد کیش و حسینیه های کیش محدود نمی شود و درقالب ۴۱ هیئت های عزاداریمراکز تجاری و بازارهای کیش هرشب با ترتیب دادن مراسم عزاداری  و پذیرایی از سوگواران شهادت ابا عبدالله الحسین و یاران با وفایش مخلصانه به پیشگاه ائمه معصومین علیهم السلام عرض ارادت می کنند در ضمن برخی از تفریحات کیش در ماه محرم که شاد و مفرح هستند برگزار نمی شود.

 

جزیره کیش در محرم 1403

آداب و رسوم جزیره کیش در محرم ۱۴۰۳

عزاداری در ماه محرم با آداب و رسوم های مختلفی در جزیره کیش برگزار میگردد ، زیرا اغلب ساکنین کیش ترکیبی از شهر های مختلف کشورمان با آداب و رسوم های مختلف هستند و هر کدام با روش ها و سنت های خود به عزا داری مشغول میشوند و به شیوه خود عزا داری میکنند. در جزیره کیش تمام معابر ، خیابانها و میادین سیاه پوش شده و تمام شیعیان به سوگواری سرور و سالار شهیدان مشغول میشوند. چند روز قبل از شروع ماه محرم از حال و هوای شهر میتوان نزدیک بودن به این ماه را فهمید تمامی مردم مخصوصا جوانان از چندین رو قبل در حال آماده سازی مساجد و تکایا و حسینیه ها هستند.

جزیره کیش در محرم 1403

ساعات کاری بازار ها و مراکز خرید کیش در ماه محرم

در دهه اول ماه محرم تمامی بازار ها و مراکز خرید تا ساعت ۲۱ باز میباشند و در روز های عاشورا و تاسوعا تعطیل میباشند. در ماه محرم برای رعایت شئونات اسلامی در هیچ کجای جزیره کیش همچنین رستوران ها ،  کشتی های تفریحی جزیره کیش ، جنگ ها ، موسیقی زنده پخش نخواهد شد و تمامی مردم به سوگواری مشغول میشوند.

 

جزیره کیش در محرم 1403

 

ساعات کاری تفریحات در ماه محرم

در ماه محرم تمامی تفریحات آبی کیش مانند : شاتل کیش ، فلای بورد ، بنانا کیش ، غواصی کیش و … که غیر موزیکال هستند فعالیت میکنند به جز در روز های عاشورا و تاسوعا که تمامی آنها تعطیل میباشند.

 

جزیره کیش در محرم 1403

 

رستوران ها موزیکال در ماه محرم

در ماه محرم رستوران های موزیکال طبق روال همیشه به کار خود ادامه میدهند و هیچ خللی در کار آنها ایجاد نمیشود با این تفاوت که پخش موزیک زنده در ایام محرم ممنوع میباشد.

 

جزیره کیش در محرم 1403

 

مراسم ماه محرم در جزیره کیش

مراسم سوگواری در این جزیره با حضور سخنرانان برجسته ای از جمله حجت الااسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور و آیت الله موحدی کرمانی و همچنین حجت الاسلام ذوالنور برگزار میگردد. هر شب در آشپزخانه های حسینیه های و مساجد غذا پخت میشود و بین عزا داران حسینی توزیع میگردد. برخی هیئت ها نیز ایستگاه های صلواتی برپا میکنند و به توزیع چای ، شربت ، شیرکاکائو ،آب خنک ، و آش های نذری مشغول میشوند و همچنین برخی در منازل برای ادای نذر خود غذا میپزند و در میان مردم وعزاداران توزیع میکنند.بسیاری از گردشگران خارجی که در این ماه به جزیره کیش سفر میکنند عکس های یادگاری برای خود ثبت میکنند.

در عزاداری ماه محرم در همان شب های اول با سنت تشت گذاری آذر های مقیم جزیره کیش شروع میشود که عزاداران به یاد شهیدان تشنه لب کربلا عزاداری میکنند. آیین تشت گذاری بصورت نمادین برگزار میشود طوری که طشت آبی که نماد فرات است در حسینیه می آورند این کار بیانگر رفتار امام حسین در برابر سپاه حر است که اسبان آنها را سیراب کردند. از نظر نوجوانان و جوانان جزیره کیش امام حسین (ع) الگوی جوانمردی ، شرف ،غیرت ، دفاع از ارزش های انسانی و جانبازی در راه خداست و یک الگوی بزرگ برای تمام انسانهاست.

 

جزیره کیش در محرم 1403

قیمت تور لحظه آخری کیش را بصورت روزانه از ما بپرسید

امکان رزرو تور برای تعداد شبهای بیشتر نیز فراهم می باشد

جزیره کیش در محرم 1403

ایجاد شده با ♥ توسط تیم تور لحظه آخری کیش